שולחן השרטוטים הציבורי

From Reut Wiki

דף זה נועד להוות בית למחשבות ראשוניות ביחס לסוגיות מתהוות, לגמגום בשפה הפרקסיסית, ובהמשך להתגבש למטה אינדיקטורים שיזינו פערי רלוונטיות ויעדכנו מסגרות תפיסתיות קיימות. הדף יחולק לצד השטף - בתחילתו, ולצד העיבוד - בסופו. בשלב מתקדם של עיבוד, חומר בדף יתנייד לערכים רלוונטיים.

שטף - תחום הבטחון הלאומי

הרשות הפלסטינית גוססת לנצח.

כבר שנים ארוכות מספרים לנו שעוד רגע איננה. זהו אוקסימורון. האפשרות שהיא תתאדה בכל יום קיימת, ולצדה האפשרות שלא תתאדה נראית כסבירה יותר.

הבחירות המקומיות ברשות הפלסטינית מהוות נקודת רתיחה בה נבחנים כמה צירים:

א. עוצמת המאיסה בפת"ח

ב. השליטה בשטח - יש מאבקים גדולים מאוד ביחס לקיום הבחירות, ומעצרים הדדיים (חמאס עוצר אנשים בעזה, ופתח עוצר מועמדים בגדה).

ג. אלו בחירות מקומיות - הציר המקומי מול הציר הלאומי נבחן כאן חזק מאוד. אבו מאזן לא הראה את הפנים שלו בחברון כמה שנים.

ד. שאלת הראיס עצמו: עוצמת הנכונות של אנשים לצאת במוצהר נגד אבו מאזן.

רוסיה רוצה להשפיע על הסכסוך.

בעיתונות פורסם על ועידת שלום במוסקבה. זו נקודה שיש בה שני דברים שצריך לבחון ולהבין יותר לעומק:

א. איפה הסכסוך הישראלי פלסטיני משחקת תפקיד באסטרגיה הרוסית למזרח התיכון (שגם זו תעלומה).

ב. הדינמיקה ודפוסי הפעולה הרוסים להנעת מדינות לקבל את דעתה שונה משל האמריקאים. האמריקאים עובדים בכל מיני מקלות וגזרים למשל. הרוסים השפיעו באמצעות סייבר על הלב של הבחירות האמריקאיות. הרוסים עובדים מאוד קשה למנף קשרים, התרחשויות ספורדיות (כמו המטוס שהופל בטורקיה), למימוש מטרות מערכתיות ארוכות טווח. השאלה אם מערכת הלחצים הישראלית ערוכה להתמודדות עם הרוסים.

ג. האם פוטין הוא מפלט למימוש אסטרטגיית אבו מאזן? האסטרטגיה שלו התבססה על מיתון המאבק האלים בשם האמונה כי הזירה הבינלאומית יכולה להניב יותר תוצאות. האם פוטין זו ברירת המחדל מבחינתו?

ד. האם לעובדה שיש לנו שר בטחון רוסי יש השפעה על הסוגיה?

ישראל פגיעה מאוד בזירת הסייבר

למרות שישראל היא מעצמת סייבר, היא פגיעה מאוד בתחום הזה. בניגוד לעליונות טכנולוגית שמאיצה את האוייב לפתח זירות מקבילות, עליונות בסייבר אינה מבטיחה הגנה גבוהה יותר, אלא דווקא פגיעות גבוהה יותר - ככל שאתה יותר טוב אתה נוכח ביותר זירות, ולכן יש לך יותר דלתות כניסה, כאשר 'קו ההגנה לעולם יפרץ'.

שטף: התחום החברתי כלכלי

בולמוס הבנייה בישראל