סמכות

From Reut Wiki

המושג סמכות - כפי שהוא מתואר בתפיסת המנהיגות ההסתגלותית, מתייחס לתפקידם של נושאי התפקידים בתוך המערכת, תוך הפרדה מודעת בין המושג מנהיגות ללא סמכות ומנהיגות עם סמכות. חשיבות המושג היא בייחוד כלפי היחס להורדת לחץ מערכתי, כאשר הטמפרטורה עולה בטווח העבודה.

בעל הסמכות והטמפרטורה

קובץ:Temp graph.png
ציר ה-stress, המנהיגות והסמכות

מנהיגות אדפטיבית מתייחסת לעצם המעשה המנהיגותי. יחד עם זאת, יש להפריד בין סמכות לבין מעשה מנהיגותי. כלומר, מנהיגות יכולה להופיע ללא הקשר לסמכות פורמלית. בעתות צרה בני האדם מחפשים את בעלי הסמכות, כמי שאמונים על מציאת הפתרון עבורם. בקבוצה אנושית, כל קבוצה אנושית, היא בעלת רצונות וצרכים וכאשר הם לא מתממשים זה כואב לקבוצה. חברה, באופן כללי חונכה לכך שבדרך כלל צריך להיות פיתרון לבעיה. המצב האנושי הבסיסי, מעצם זה שהורים דואגים לילדיהם, הינו הלימוד באופן הכי בסיסי להתבונן למקורות הסמכות כדי לקבל את התשובה, לדעת איך לנהוג, בייחוד כאשר יש אי וודאות, סכנה או אי-בהירות.

דוגמא להמחשה: קבוצות של פרימאטים (קופי אדם) בסוואנה או בג'ונגל, במידה והם שומעים רעש גדול, כולם מסתכלים על זכר האלפא – בעל הסמכות, כדי לגבש את דרך הפעולה הנכונה. אם הוא בורח – כולם יברחו; אם הוא ממשיך כרגיל - כולם יחזרו לשגרה.

מה קורה שהמתח (stress) עולה? למשל – בשעת מחלה. אם רופא ידוע מאבחן מחלה ונותן תרופה למטופל, זה מבהיר מה המצב, מוריד את הלחץ חזרה לשפל הלחץ היומיומי, כשהוא אף פעם לא באמת אפסי. אך, אם הרופא מאבחן למשל סוכרת, נדרש טיפול אחר. ביומיום אדם אוהב לאכול לחם, פתאום להוריד לחם זה מצב שמתחיל להיות אדפטיבי בהתנהלותו. אם הרופא אבחן לי סרטן וגזר את דיני לחצי שנה, אני אכפור בסמכותו כמומחה ובכל זאת אלך לדעה שניה. כי הוא לא הוריד את הלחץ. האילוסטרציה לעיל מבהירה לנו שיש כאן טווח עבודה. מתחת לטווח נוח מדי, כי כל עבודה הסתגלותית כרוכה באובדן. כשמדברים על מנהיגות הסתגלותית, צריך לדבר בהרבה כבוד לכאב הזה – הצורך של קבוצות שונות לעשות שינויים, לשאת ולתת עם הנאמנויות שלהן, הופך את העניין להסתגלותי.

לכן, בעל הסמכות נדרש ברגעים שיש צורך בהרגעה. במקרה של ה 9/11 - כולם שאלו איפה הנשיא? וכשהוא יצא מהבונקר הוא מיד עשה סדר - יש דיכוטומיה שלהרעים מול טובים ועולה ישר מימדים של תגובה ואף "נקמה ברעים". השאלה המנהיגותית היא בניגוד לשאלת הסמכות, לאו דווקא קשורה לעתות הלחץ, אלא גם ואולי בעיקר באותה עת שאין מצב לחץ – ועולה השאלה איך להעלות את הטמפרטורה.