נשות הכותל - מסגורים אפשריים

From Reut Wiki

שווה לדון באירוע הזה בהקשרים רחבים של מרחבי קונפליקט:

הקשרים של בעלות לאומית על אתרי מורשת: השר כץ פרסם השבוע בפייסבוק שלו שהורה להאריך את הרכבת עד הכותל. (התגובות היו - האם אתה מעוניין שהרכבת מתל אביב תגיע לעזרת גברים, נשים או למעורב). בהקשר רחב יותר אפשר לראות כאן מהזווית של כץ את הטרנד מאז הכרזת אונסק"ו שהר הבית לא קשור ליהודים את אנשי הימין שצועקים: 'ירושלים שלנו'.

דוגמה נוספת היא עמותת עמק שווה, שממומנת על ידי הקרן החדשה, ומטרתה להפקיע מדי אנשי ימין ומתנחלים הרשאות לחפירות ארכיאולוגיות באתרי מורשת. אתרי מורשת ואתרים ארכיאולוגים הם תמיד נקודת עוגן לביסוס אתוס בכל העולם, ואת זה עמק שווה מעוניינת להפקיע. זה התחיל מבול של הכרזות על ירושלים שלנו, נגד הוואקף וכדו' - גם מפי ראש הממשלה. בהקשר הזה שווה לציין את מערת המכפלה - זה לב הר געש שמצמיח הרבה פגועי דקירה ואת אלאור עזריה, אך מערכת יחסית סבירה של מתחים ביחס לאזורי התפילה.

שיח דתי - קושי החדירה של ארגוני התחדשות יהודית לישראל: הדמות של הישראלי נבנתה על שלילה מדהימה של הגולה. כל מה שיהודי, ויהדות התפוצות- אין לנו שום חיבור לזה.ברגע ששומעים כותל, זה כאילו עניין של חרדים חילונים, וזה לא קיים לתודעתם של הישראלי החילוני. ברגע שיש ספר תורה ותפילין, זה מנתק אוטומטית את המאבק מהישראלי המצוי, אבל מחבר מאוד חזק את הקהילה היהודית בתפוצות בעיקר בצפון אמריקה, ואלה דימווים מקבילים.

נושא ההפרדה במרחבים ציבוריים: נושא זה הוא רחב יותר וקשור ל public spaces ולאופן שהנושאים הללו ממושטרים בהקשרים ליברליים בארה"ב ובאירופה. ברגע שיש אפיון למרחב ציבורי, אזי הרשות חייבת לאזן - ברגע שיש פרו ישראל, צריך גם פרו פלסטין. הפרדה בין גברים לנשים עולה במשטר ליברלי קיצוני לכדי הדרה.

מה בין שיטת המאבק של מתנחלים, מוסלמים קיצונים ויהודים פלורליסטים:

ניתן לזהות פרקטיקות מאוד שונות של מאבק סביב הר הבית והכותל בין שלושה גורמים: מאבק של התנחלות בגישת עוד דונם ועוד עז בעיר דוד שהיא היום אתר התיירות מהגדולים בארץ. ניתן לאפיין (אבל שווה ללמוד את זה לעומק) את גישת האלימות המתפרצת של אנשי ראאד סלאח מהפלג הצפוני של הג'יהאד האסלאמי, ושווה להנגיד את זה למאבק של היהדות המתחדשת, שמרגע שאישה הגיעה לכותל עם ספר תורה ותפילין - המאבק הצליח כי הליבה היא סביב המאבק המצולם והמסוקר, בין קבוצת אוונגארד בכותל לצופי טלוויזיה ופייסבוק מעבר לים.