הצוות השילובי

From Reut Wiki

הצוות השילובי היא קבוצה הפועלת על בסיס מתודולוגיית מרכז הפרח והוא המושג המהווה בסיס לעבודת הצוות במכון, מתוך חתירה לשילוביות שמאפשרת לכל שותף בעשיה ובחשיבה לתרום את הערך המוסף שלו. המתודולוגיה מבקשת את היצירה של איזור התפתחות שילובי שמתפתח בין אחרים רלוונטיים.

רקע

לקבוצות יש נטייה להיות פחות חכמות מהאנשים שמרכיבים אותן, וארגונים פחות מהקבוצות המרכיבים אותם. זו טענה קשה, שצריך להסביר אותה.

The Victims of Group Thinking

לדידו של מחבר הספר The Victims of Group Thinking מדובר בפתולוגיה - קוהרנטיות קבוצתית שמייצרת ביטחון עצמי במה שהקבוצה מפיקה וזלזול בקבוצות אחרות מתוך הרגשת עליונות על מי שמחוץ לקבוצה. לקבוצה יש מיינדסט קבוצתי שאנשים אינם ערים לו, ואלו, גם אם הם לא מסכימים, נכנסים לתוך העניין מהר יותר או לאט.

The Best and the Brightest

ג'ניס הסתמך על ספר שנקרא The Best and the Brightest. קנדי עבר באוניברסיטאות ואסף לממשלה את מי שהיו לכאורה הטובים ביותר. הספר עוסק בכך שכאשר אותם טובים ביותר עובדים ביחד לא בהכרח קורים דברים טובים, והוא מנתח בייחוד את האירוע של מפרץ החזירים. לטענתו, דווקא בגלל שהם ואחרים חשבו שהם כל כך טובים, הם כשלו. היתה להם תזה סגורה לגמרי והם הניחו שהיא תעבוד.

רקע

צ'ה גווארה לא היה בתחילתו קומוניסט והוא בכלל ביקש סיוע אמריקאי כדי להלחם בשחיתות בקובה, שהיתה תוצר של המאפיה האמריקאית וההימורים. הוא יצא נגד השחיתות ונגרר לסיפור הקומוניסטי בשל כך. הטענה של החבורה הזו היתה שהעם איננו עם קאסטרו. ל-CIA היתה תפישה שונה, ויותר מציאותית. המחשבה של הקבוצה היתה שאפשר בבת אחת להפוך את השלטון, והמטרה היתה לשלוח 1,200 חתרנים פרו-אמריקנים ושבבת אחת הם יהפכו את קובה. מי אלו אותם 1,200? הם הניחו שם לוחמים, כח רציני, אבל שבועיים לפני כן היה מרד, ואנשי הצבא אמרו שזה אנשים בלתי ממושמעים, אין להם רוח קרב, אבל התעלמו מכך לגמרי. הנחה שלישית היתה שהם ינחתו במפרץ החזירים, ינסו לפעול משם, ואם לא הם יעלו להרים. מי שהיה מסתכל במפה היה מבין שבין המפרץ להרים יש 150 ק"מ של ביצות. גם מכך היתה התעלמות מוחלטת. הנחה רביעית היתה שארה"ב לא תפגע, כי יהיה מדובר בקובנים. אבל מאחר והיו שם כל כך הרבה אנשים שידעו על הכל אז הגיע לקאסטרו, ולא היתה כאן בכלל הפתעה. כאשר הם הגיעו הצבא הקובני חיכה להם ליד החוף.

השאלה של הלברשטם (כותב הספר) היא איך חבורה כל כך חכמה הביאה את ארה"ב למלחמה הכי קשה שהיתה לה (ויאטנאם). קיצורו של עניין - כל חכמתם עמדה להם לרעתם.

שילוביות צוותית

  • כיצד ניתן לשנות את המצב בו הקפוצה טיפשה יותר מחבריה, והארגון מקבוצותיו?
  • האם וכיצד קבוצה תוכל לעשות משהו שהוא מעבר לסכום חלקיה. משהו שהוא בעל ערך מעצם ההתקבצות של הקבוצה. כיצד ניתן להפוך ארגון לכזה שיש לו משהו מעבר לצירופיות הפשוטה של כלל הצוותים.

על ידי הפעלה של מתודולוגיה שילובית המתבססת על השועליות - הצוות השילובי והארגון השילובי.


לקריאה נוספת