ההפתעה הצפויה

From Reut Wiki

predictable surprises: ספר שנכתב על ידי שני חוקרים בהארוורד - מקס ביזרמן ומייקל ד. ווטקינס.

אנחנו בישראל מוקפים בהפתעות צפויות. בספר יש סכמה פורמליסיטית לגבי מהי ההפתעה הצפויה. המטרה היא שתוכל לשאול את השאלות בשלבים הנכונים. כמובן - מה שצפוי הוא שההפתעה לא תעמוד בקרטריונים.

אזורי ביניים = בין הפתעה מצבית להפתעה בסיסית. אתה יכול להתקל בהפתעה מצבית ולגלות במתודה שזו הפתעה בסיסית. יש בשיטה הזו גם הגיון רטורי.

השיטה בנויה כמו עץ החלטות שמטרתו לראות אם אתה חי עם בליינדספוט. הבעיה היא שהסכמה היא רטרואקטיבית.

אנחנו מוסיפים שלפני הפתעה בסיסית יש אוסף של פיצוצים שכולם מנסים לפרש לפי מיינדסט ישן. כאן יש חלק אפור שבין ההפתעה המצבית והבסיסית.

פינוי עמונה כהפתעה צפויה - בשבוע הבא יש 9 בניינים בעפרה שאמורים להיות מפונים. עמונה זה קטן יחסית - כי מה שקרה שם הוא שלא הצליחו לטפל מתחת לשולחן או להסדיר, ונוצרה מערכה על כל הבתים ביו"ש שבנויות על קרקע שיש בו אחוז אי אי בהירות לגבי בעלות פלשתינית. רוב האדמות של ההתנחלויות הן אדמות מדינה, או בעלות של צה"ל בגלל עליונות טקטית.

חוק ההסדרה והנפילה העתידית שלו בבג"ץ היא הפתעה צפויה. אם החוק לא יעבור תהיה מבוכה בינלאומית גם מול ממשל טראמפ (עוד הפתעה צפויה - כי לא ברור שטראמפ יאהב את ההתנחלויות). כמו כן חוק זה ישים בעימות בלתי רגיל את המתנחלים מול המדינה - כי מאות בתים יהיו מועמדים להריסה. מרים נאור ביקשה חוו"ד מהצבא על שטחים שהופקעו כבעלי חשיבות אסטרטגית לשאול אם הם עדיין בעלי חשיבות. אם הצבא אומר שלא זה אומר שיש עוד גל של יישובים שהם יכולים להיות מועמדים להריסה. מי בצבא מחליט? יש המון פוליטיקה בצבא. יש עמדה שאין בטחון בלי התיישבות. המאבק הפנים-צה"לי על הסיפור יכול להיות מטורף.

יש כאן גל חדש של עימותים בין מערכת פוליטית והמדינית והמתנחלים. אנחנו כבר באמצע הדרך ועמונה היא שלב ראשון במערכה הנוכחית.

הדס - סרט על המרגל סנודן. הפתעה צפויה כיון שכולם ידעו שצופים בהם ויש מידע חשוף. החברות יודעות הכל ומשתמשות בזה נגד הצרכנים - נגיד מתאימים את הפרסומות ליכולת הכלכלית של הקונים ומעבירים להם דברים שהם רואים בגוגל. כולם ידעו שזה יקרה אבל כולם בשוק וכך גם בסרט. בסופו של דבר הדברים האלו יהיו גלויים לכולם.

ההפתעה הצפויה.jpg

היום חסר לנו בתחום הבטלא איזשהו פריים שאפשר לקלוט בו את כל הדברים האלה. האם צריך מפת בטלא שתשרטט אזור שהסנסים יפלו לתוכה.

עמונה מדגימה שיש לקונה בעבודה של המכון באזור של הפתרון המדיני. זה אוקיאנוס אדום. הפרדיגמה הישנה של שתי מדינות קורסת אבל לא מתעסקים בשחיקת הפרדיגמה.